Yerdeniz Büyücüsü | Ursula K. Le Guin

Merhaba Arkadaşlar

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin’in “Yerdeniz” olarak adlandırılan serisinin ilk kitabı, seride toplam 6 adet kitap bulunmakta, sürükleyici hikayeleri seviyorsanız bu seriyi hemen okumaya başlamanızı tavsiye ederim.

Çevirisini Çiğdem Erkal İpek’in yaptığı bu kitabın özgün ismi “A Wizard of Eartsea” ‘dir. Oldukça orjinal kelimelerin barındığı bu kitabın çevirisinin itinalı bir şekilde yapıldığını düşünüyorum.

Kitap’dan önce yazar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, kendisi 1929 yılında Kaliforniya’da dünyaya geldi babası üniversitede prof annesi ise çocuk öykü yazarıydı. Böyle bir ailede dünyaya gelen Ursula erken yaşta okuma ve yazmayı öğrenip annesinden ilham alacak olmalı ki 11 yaşında ilk öyküsünü yazdı. Yazmış olduğu bu öykü bilimkurgu alanındaydı. İlk zamanalarda yazdığı kitapları yayınlatamamasına rağmen vazgeçmeyip yazmaya devam etti. Fransız ve İtalyan Edebiyatı üzerine eğitimler aldı. Kendisi ilerleyen yaşlar çok sayıda roman ve öykü gibi eserlere imza atmıştır. Maalesef bu sene yani 22 ocak 2018’de ise hayata gözlerini yummuştur, buradan saygıyla anıyoruz.

Şimdi tekrardan kitabımıza dönecek olursak bahsettiğim olay akışları çok güzel işlendiği için sıkılmadan okuyabileceğiniz bir eser lakin yabancı olduğunuz kelimelerle karşılaşmanız aşikar, şayet kitap içerisinde açıklanmadıysa yada ne anlama geldiği belirtilmediyse bahsettiğim kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenmek sözlüğe bakmanız gerekebilir.

Kitapta bir çocuğun küçük yaştan itibaren büyücülük hususunda yapmış olduğu girişimler, aldığı eğitimler ve tecrübeli aynı saygın bir büyücü oluşunun hikayesi işlenmiş. Burada ana karakter Ged’in takma adıyla Çevik Atmacının büyücülük serüveni anlatırken bizlerin hayatta ki gelişim süreçlerine değinilmiş bana kalırsa asıl vermek istediği mesaj bu.

Yine kitapta kötülük ve iyilik kavramlarının işlenişi, bir insan kötülüğü ve iyiliğin bir arada bir bütün halinde bulunduğu, bu şekilde tam, eksiksiz olunduğu, kötülüğün var olmasıyla iyiliğin daha iyi idrak edilmesi ve daha güçlü olması hususunda ispatlarcasına olay örgüsünün okuyucuya aktarıldığı kısımlar beni oldukça etkiledi.

Şimdi kitaptan bir alıntı yaparak yazımı sonlandıracağım bir başka inceleme de görüşmek üzere,

Esen kalın…

“Denizden fırtınalar ve canavarlar gelir, ama kötülük gelmez. Kötülük karadadır.”

img source : 1234

Yazar: @erhanoz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir