Ekolojik Tarım

Merhabalar

Bu yazımda ekolojik tarımdan bahsedeceğim. Ekolojik tarım kavramı özellikle Almanya ve Doğu Avrupa dillerinde kullanılırken, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca’da biyolojik tarım, İngilizce’de Organik tarım ve Türkçe’de ise Ekolojik veya Organik tarım olarak dile getirilmektedir.

Şu günlerde önemini daha da hissettiğimiz sağlıklı ürünlere yıllar öncesinde geleneksel tarımsal üretim teknikleriyle uygulanan ekolojik tarım sayesinde rahatlıkla ulaşılabiliniyordu.

Lakin son dönemlerde üreticilere zararlı böcek ve zararlı otlara aynı zamanda zor iklim koşullarına dayanabilecek bitkiler yetiştirilebilmesi için bir takım yeni tarım uygulamaları empoze edilmiştir. Bunlar bir takım tarımsal ilaç ve kimyasal besleme(gübre) ürünleridir. Bu ürünlerin kullanımı ne yazık ki gün geçtikçe daha da artmaktadır.

Hal böyleyken toprak, su ve hava gibi doğal oluşumların kirlenmesi kaçınılmaz olduğu gibi özellikle kullanılan ilaçlara karşı bağışıklığı güçlenen veya ona göre evrimleşen böcek vb. canlılara karşı daha tesirli ve dolayısıyla daha kirletici ilaç kullanımı artmaktadır.

Tüm bunlarla beraber ekolojik tarım artık sadece girişimci beyinlerin zorlu ortam koşullarında gerçekleştirmeye çalıştıkları bir üretim şekli olmuştur. Ve bu ürünlerin maliyeti yüksek olduğu için sadece belirli kesimlere hitap etmektedir. Ülkemizin ve dünyanın büyük çoğunluğu sağlıksız olan bu ürünleri tüketmek ve kullanmak zorunda kalmaktadır.

Son yıllarda bunların olumsuz etkilerini görmeye çalışan insanlar, tüketeceği ürünleri seçerken ekolojik veya organik tarım ürünü olmasına dikkat etmeye çalışmaktadır. Umarım bu bilinç büyük bir kitleye yayılarak sağlıklı ürünlerin üretilmesi bir zorunluluk haline gelmeli ve doğanın kirlenmesi, insanların sağlıklı beslenmesi sağlanmış olur.

Yakın tarihte çekilmiş bir filmden organik tarımla ilgili sahne ; 

Esen kalın…

 

img source : 1– 2

Yazar: @erhanoz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir